عصر ایران – تجارت ۷ میلیون تنی ایران با کشورهای حوزه خزر

در ۱۱ماهه سال جاری حدود  هفت میلیون تن کالا به ارزش بیش از سه میلیارد دلار، بین ایران و چهار کشور حاشیه دریای مازندران تبادل شد که نسبت به مدت مشابه، ۲۳درصد در وزن و ۳۹درصد در ارزش رشد داشته است.
به گزارش ایسنا، سید روح اله لطیفی، سخنگوی گمرک ایران توضیح داد که از مجموع تجارت ۶ میلیون و ۹۵۶ هزار و ۳۱۷تنی کالا به ارزش سه میلیارد و ۶۹ میلیون و ۴۰۷ هزار و ۳۰۱ دلار بین ایران و کشورهای حاشیه دریای مازندران سه میلیون و ۴۶۸هزار و ۲۰۳تن کالا به ارزش یک میلیارد و ۴۹۶ میلیون و ۱۲۹ هزار و ۳۴۲دلار، سهم صادرات کالاهای ایرانی به چهار کشور، روسیه، آذربایجان، ترکمنستان و قزاقستان بوده است که نسبت به مدت مشابه ۲۷.۵درصد در وزن و ۲۷درصد در ارزش افزایش داشته است.
بر اساس این گزارش، روسیه با خرید  یک میلیون و ۳۵ هزار و ۶۳ تن کالا به ارزش ۵۳۹ میلیون و ۳۹۳ هزار و ۳۵ دلار و رشد ۱۱و ۲۰ درصدی در وزن و ارزش، در رتبه نخست صادرات کالای ایرانی به کشورهای حاشیه دریای مازندران قرار دارد و پس از آن آذربایجان با خرید ۷۵۸ هزار و ۵۰۶تن  کالای ایرانی به ارزش ۴۹۱ میلیون و ۸۱۴ هزار و ۴۱۶ دلار و رشد پنج درصدی در ارزش کالا و کاهش ۱۷ درصدی در وزن قرار گرفته است.
همچنین ترکمنستان با خرید یک میلیون و ۲۱۵هزار و ۱۲۱تن کالای ایرانی به ارزش ۲۹۹ میلیون و ۵۹۹ هزار و ۵۳ دلار و رشد ۱۰۵ درصدی در وزن و ۱۶۰ درصدی در ارزش نسبت به مدت مشابه، سومین مقصد و پس از آن قزاقستان با خرید ۴۵۹ هزار و ۵۱۳ تن کالا به ارزش ۱۶۵ میلیون و ۳۲۲هزار و ۸۳۸ دلار و رشد ۶۵ درصدی در وزن و ۱۳ درصدی در ارزش، مقصد چهارم صادرات ایران به حاشیه خزر است.
در خصوص واردات از چهار کشور حوزه خزر نیز سه میلیون و ۴۸۸هزار و ۱۱۴تن کالا به ارزش یک میلیارد و ۵۷۳ میلیون و ۲۷۷هزار و ۹۵۹دلار، واردات ۱۱ماهه کشور از چهار کشور حاشیه دریای مازندران بود  که با رشد ۱۹ درصدی در وزن و ۵۳ درصدی در ارزش همراه بوده است.
میزان واردات ۱۱ ماهه کشور از روسیه سه میلیون و ۲۶۲هزار و ۶۴۱تن به ارزش یک میلیارد و ۴۵۱ میلیون و ۲۰۶ هزار و ۲۳۶ دلار بود که رشد ۱۹ درصدی در وزن و ۵۲ درصدی در ارزش داشته است، قزاقستان دومین فروشنده کالا به ایران در حاشیه خزر با ۱۶۴ هزار و ۵۴۰ تن کالا به ارزش ۵۶ میلیون و ۲۶۷هزار و ۲۰۹ دلار و رشد ۸۸ و ۵۷ درصدی در وزن و ارزش بوده است.

وبسایت https://appagahi.ir
نوشته ایجاد شد 3726

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مرتبط

متنی که میخواهید برای جستجو وارد کرده و دکمه جستجو را فشار دهید. برای لغو دکمه ESC را فشار دهید.

بازگشت به بالا