رمز ارز آپتیمیزم (Optimism) چیست؟ به همراه نمودار و قیمت لحظه ای آن

فهرست این مقاله
قیمت لحظه ای رمز ارز آپتیمیزم (Optimism)

نمودار لحظه ای رمز ارز آپتیمیزم (Optimism)

 
معرفی رمز ارز آپتیمیزم (Optimism)
در سال‌های گذشته که بلاک چین و به‌طور ویژه ارزهای دیجیتال مانند امروز شناخته‌شده نبودند، شبکه‌های بلاک چین می‌توانستند ترافیک درون شبکه‌های خود را به‌خوبی مدیریت کنند. امروزه با محبوبیت بیشتر ارزهای دیجیتال و افزایش تصاعدی کاربران، ترافیک این شبکه‌ها افزایش یافته است.
ترافیک بالا در برخی شبکه‌ها مانند شبکه محبوب اتریوم به کاهش سرعت تأیید پذیرش و افزایش هزینه‌های کارمزد این شبکه منجر شده است؛ برای نمونه شبکه اتریوم می‌تواند به‌طور متوسط 10 تا 15 تراکنش در ثانیه را پردازش کند. برای رفع این مشکل و کاهش تراکم، توسعه‌دهندگان بلاک چین ثانویه ایجاد کرده‌اند که در کنار بلاک چین اصلی کار می‌کند که دراصطلاح به این فناوری، پروتکل لایه 2 گفته می‌شود.
شبکه‌های لایه 2 محدودیتی در ظرفیت ندارند، سرعت تراکنش‌ها را افزایش و کارمزدها را کاهش می‌دهند و بلاک چین‌های لایه 1 (مانند شبکه اتریوم یا بیت کوین) را کارآمدتر می‌کنند. در این مقاله قصد داریم رمز ارز آپتیمیزم و شبکه لایه 2 آن را که توانسته است نظر کاربران زیادی به خود جلب کند، بررسی کنیم.
معرفی بنیان‌ گذاران رمز ارز Optimism

کوین هو (Kevin Ho)
کوین هو (Kevin Ho) مدیر و یکی از بنیان‌گذاران پلتفرم آپتیمیزم است که تحصیلات خود را در زمینه کامپیوتر به پایان رسانده است و در حال حاضر در کشور آمریکا (شهر نیویورک) زندگی می‌کند.
جینگلان ونگ (Jinglan Wang)
یکی دیگر از بنیان‌گذاران پلتفرم آپتیمیزم که سمت مدیر اجرایی این پلتفرم را بر عهده دارد، جینگلان ونگ (Jinglan Wang) است که در حوزه بلاک چین نیز فعالیت دارد. جینگلان ونگ نیز هم‌اکنون ساکن کشور آمریکاست.
تاریخچه رمز ارز Optimism
این رمز ارز در 30 می 2022 با قیمت 4.57 دلار در بازار عرضه شد. متأسفانه بلافاصله پس از لیست‌شدن و تنها در یک روز با افت شدید قیمتی روبه‌رو شد. این توکن پس از عرضه در بازار بیش از 70 درصد ارزش خود را از دست داد و قیمت آن از 4.57 دلار به 1.44 کاهش یافت.
افت قیمت توکن OP همچنان ادامه داشت و در تاریخ 19 جون این توکن به کف قیمتی خود (0.40 دلار) تا این لحظه رسید و تا تاریخ 18 جولای در همین محدوده در نوسان بود. رمز ارز OP پس از این نوسان، شاهد افزایش قیمت بود و در تاریخ 1 ژوئن 2022 توانست به قیمت 2.10 دلار (بالاترین سطح پس از افت شدیدی که تجربه کرده بود) برسد.
این توکن نتوانست مدت زیادی به رشد خود ادامه دهد و پس از رسیدن به قیمت 2.10 دلار باز هم روند کاهشی خود را آغاز کرد. در زمان نگارش این مقاله توکن آپتیمیزم با قیمت تقریبی 1.59 دلار در میان کاربران مبادله می‌شود. اگر قیمت فعلی این توکن را با قیمت روز اول که در صرافی‌ها لیست شده بود مقایسه کنیم، متوجه می‌شویم ارزش این توکن کاهش یافته است.
همان‌طور که می‌بینید، این رمز ارز از زمان لیست‌شدن در صرافی تا امروز نوسان قیمت شدیدی داشته است. به یاد داشته باشید برای فعالیت در بازار ارزهای دیجیتال به دانش و مهارت بالایی نیاز است و اگر بدون آگاهی روی این ارز (هر رمز ارز دیگری) سرمایه‌گذاری کنید، به احتمال زیاد دچار ضرر خواهید شد؛ درنتیجه برای استفاده بهتر از این بازار در ابتدا باید با شرکت در یک دوره رمز ارز با مفاهیم و شرایط این بازار آشنا شوید، سپس با آگاهی کامل برای فعالیت و سرمایه‌گذاری در این حوزه گام بردارید.
پلتفرم رمز ارز Optimism

این پلتفرم غیرمتمرکز یک پروتکل لایه 2 روی شبکه اتریوم است که هزینه‌های کارمزد را کاهش می‌دهد، این پلتفرم تراکنش‌های جدید را سریع‌تر پردازش می‌کند و تجربه کاربری روان‌تری را در کنار حفظ امنیت شبکه اصلی اتریوم ارائه می‌دهد. درواقع هدف از راه‌اندازی این پلتفرم فعال کردن تراکنش‌های اتریوم با هزینه کارمزد کم و تقریباً فوری است. پلتفرم آپتیمیزم می‌تواند از تمام اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز (Dapp) اتریوم پشتیبانی کند.
در پلتفرم مذکور دو لایه با نام‌های Token House و Citizen’s House برای توسعه شبکه آپتیمیزم با یکدیگر مشارکت دارند. Token House صندوق‌های خزانه‌داری، تبلیغات و سیستم‌های شبکه این پلتفرم را مدیریت می‌کند. Citizen’s House در اواخر سال 2022 راه‌اندازی می‌شود. به‌طور خلاصه می‌توان ویژگی‌های پلتفرم Optimism را این‌گونه بیان کرد:

تجربه کاربری بهتر (تراکنش)

هزینه کارمزد روی شبکه آپتیمیزم در مقایسه با شبکه اتریوم بسیار پایین‌تر است؛ به‌طوری‌که هزینه تراکنش در شبکه اتریوم تقریباً 90 برابر شبکه آپتیمیزم است. علاوه بر آن تراکنش‌ها در زمان کمتر و با سرعت بیشتری پردازش خواهند شد.

به‌کمک OVM (ماشین مجازی سازگار با شبکه اتریوم)، برنامه‌های غیرمتمرکز روی شبکه اتریوم با کمک برخی تنظیمات ساده می‌توانند روی شبکه Optimism قرار بگیرند.

 شبکه آپتیمیزم (لایه 2 اتریوم) از سطح امنیتی سخت‌گیرانه لایه 1 اتریوم پیروی می‌کند؛ بنابراین می‌توان گفت سطح امنیت در این شبکه بالاست.
شبکه Optimism چگونه کار می‌کند؟
با توجه به مطالب گفته‌شده، متوجه شدیم این شبکه کارایی شبکه اتریوم را بهبود می‌بخشد، اما این کار چگونه انجام می‌شود؟ اگر بخواهیم نحوه کار این پلتفرم را به زبان ساده بیان کنیم، باید گفت این کار از طریق فشرده‌سازی داده‌ها انجام می‌شود.
برای استفاده از این بلاک چین باید توکن موردنظر خود (توکن‌های مبتنی بر ERC-20) را به پل بلاک چین Optimism (جایی که چندین تراکنش در یک بلاک چین ترکیب می‌شوند) اضافه کنید تا محاسبات انجام شوند، سپس اطلاعات تراکنش‌ها در بلاک چین اتریوم ارسال می‌شوند.
درواقع شبکه آپتیمیزم محاسبات را خارج از شبکه اتریوم انجام می‌دهد و سپس تمام داده‌های تراکنش را روی شبکه اتریوم ارسال می‌کند، که همین کار سبب افزایش سرعت تراکنش‌ها و کاهش هزینه کارمزد می‌شود.
مزایای شبکه Optimism چیست؟

این شبکه در نظر دارد با ساخت پایدارترین، امن‌ترین و غیرمتمرکزترین پلتفرم، پذیرش جهانی شبکه اتریوم را فراهم کرده و ارزش این شبکه را دو برابر کند.
این پلتفرم روی تنوع جنسیتی تمرکز می‌کند و سعی دارد استخدام زنان و متخصصان غیرباینری را افزایش دهد؛ به عبارت دیگر جنسیت در این شبکه هیچ اهمیتی ندارد.
پلتفرم Optimism توانسته است (در حال حاضر) به کاربران کمک کند تا بیش از 1 میلیارد دلار در پرداخت کارمزدها صرفه‌جویی کنند.
در حال حاضر هزاران قرارداد هوشمند روی این بلاک چین قرار داده شده است.
آدرس‌ها در شبکه آپتیمیزم تفاوتی با آدرس‌ها در شبکه اتریوم ندارند و تنها پیشوند 0x به آن اضافه می‌شود.
این پلتفرم تلاش دارد فناوری و فلسفه شبکه اتریوم را کارآمدتر کند.
با توجه به اینکه امکان همکاری با این شرکت به‌صورت دورکاری نیز فراهم شده است، پلتفرم Optimism دارای 35 هم‌تیمی در 8 کشور مختلف است.
پلتفرم‌هایی که مبتنی بر شبکه اتریوم هستند، می‌توانند برای کارایی بهتر و رضایت بیشتر کاربران، روی شبکه آپتیمیزم نیز راه‌اندازی شوند.
پروژه Optimism براساس چهار ستون سادگی، عمل‌گرایی، پایداری و خوش‌بینی طراحی شده است.
پلتفرم آپتیمیزم در شبکه خود دارای مرورگر است که به کاربران کمک می‌کند بتوانند تراکنش‌های خود را روی این شبکه پیگیری کنند.

 معایب شبکه Optimism

با وجود تمام آرمان‌گرایی‌ها درباره غیرمتمرکزسازی، پشت‌پرده طراحی پروژه Optimism درنهایت توسط عمل‌گرایی هدایت می‌شود؛ بنابراین اگر تیم توسعه‌دهنده این پروژه نتواند به وعده‌های خود عمل کند، آنچه درباره غیرمتمرکزسازی گفتند، در حد حرف باقی خواهد ماند.
تیم اصلی Optimism دارای محدودیت دنیای واقعی هستند.

ویژگی‌ های رمز ارز Optimism

رمز ارز آپتیمیزم توکن حاکمیتی شبکه آپتیمیزم است که در سال 2022 همراه با راه‌اندازی پروژه Optimism Collective معرفی شد که به‌عنوان یک رویکرد جدید برای حاکمیت دیجیتالی رایگان و به‌روز راه‌اندازی شده است.
ارز آپتیمیزم با نماد اختصاری OP شناخته می‌شود و در زمان نگارش این مقاله در رتبه 101 بازار ارزهای دیجیتال قرار دارد.
در حال حاضر، رمز ارز Optimism با قیمت تقریبی 1.70 دلار در میان کاربران مبادله می‌شود.
دفتر مرکزی این پلتفرم در نیویورک آمریکا مستقر شده است.
عرضه نهایی توکن آپتیمیزم حدود 4 میلیارد واحد است که در حال حاضر 234,748,364 واحد از آن در گردش قرار دارد.
مارکت کپ رمز ارز آپتیمیزم 392,743,368 دلار است که 0.04 درصد از حجم بازار ارزهای دیجیتال را به خود اختصاص داده است.
رمز ارز آپتیمیزم در ابتدا از طریق ایردراپ در اختیار کاربران شبکه آپتیمیزم قرار گرفت و قرار است در آینده نیز به کاربران خود ایردراپ بدهد.

صرافی‌ های پشتیبان رمز ارز Optimism
پلتفرم‌های مختلفی برای خرید این رمز ارز وجود دارند که شما می‌توانید با ثبت‌نام در آن‌ها این ارز را خریداری کنید. با این حال، توصیه می‌شود ارزهای دیجیتال خود را از صرافی‌های معتبر داخلی و خارجی خریداری کنید. در ادامه نحوه خرید این رمز ارز را در صرافی‌های داخلی و خارجی بیان خواهیم کرد.

خرید از صرافی ایرانی

برای خرید رمز ارز از صرافی ایرانی کافی است در یکی از صرافی‌های معتبری که از این رمز ارز پشتیبانی می‌کنند، ثبت‌نام کنید و احراز هویت شوید. پس از تأیید هویت می‌توانید با واریز مبلغ موردنظر (به ریال) به صرافی، وارد بخش خرید و فروش (بازار) پلتفرم شوید و سپس رمز ارز را خریداری کنید.
البته می‌توانید این توکن را علاوه بر ریال، با یک ارز دیگر (مانند تتر، بیت کوین و…) نیز خریداری کنید. درحقیقت خرید رمز ارز OP یا هر ارز دیگر در صرافی‌های ایرانی تقریباً مشابه هم انجام می‌شود و کاربران پس از واریز پول از طریق کارت بانکی می‌توانند به‌راحتی و همانند یک خرید اینترنتی ارز موردنظر خود را خریداری کنند.

خرید از صرافی خارجی

خرید رمز ارز در صرافی خارجی تفاوت چندانی با صرافی داخلی ندارد. با توجه به مشکلات مربوط به تحریم مالی ایران، بهتر است در هیچ‌یک از صرافی‌های خارجی احراز هویت انجام ندهید و برای استفاده از پلتفرم‌های خارجی حتماً از یک VPN/VPS با آی پی ثابت استفاده کنید.
برای خرید رمز ارز Optimism از صرافی خارجی، پس از ایجاد حساب کاربری در صرافی در ابتدا باید یک رمز ارز (معمولاً تتر) را از یک صرافی ایرانی خرید کنید و به حساب کاربری خود در صرافی خارجی انتقال دهید. پس از شارژ حساب کاربری خود در صرافی می‌توانید با ورود به بخش مارکت و رفتن به صفحه رمز ارز آپتیمیزم، مقادیر موردنظر را وارد کرده و خرید خود را تکمیل کنید. در ادامه به معرفی چند صرافی که از توکن OP پشتیبانی می‌کنند، می‌پردازیم.

صرافی بایننس (Binance)
صرافی کوکوین (KuCoin)
صرافی گیت (Gate.io)
صرافی هوبی گلوبال (Huobi Global)
صرافی بای بیت (Bybit)
صرافی اوککس (OKX)
صرافی کوین بیس (Coinbase Exchange)
صرافی یونی سواپ (UniSwap)
صرافی (Phemex)
صرافی ال بنک (LBank)
صرافی مکس (MEXC)
صرافی توکو کریپتو (Tokocrypto) 
صرافی اسکندکس (AscendEX)
صرافی بیت‌کاب (Bitkub)
صرافی وایت‌بیت (WhiteBIT)
صرافی نوادکس (NovaDAX)
صرافی کوینکس (CoinEX)
صرافی ال بنک (BTCEX)
صرافی ای ای ایکس (AAX)
صرافی ایکس تی (XT.COM)
صرافی دیپ کوین (Deepcoin)
صرافی بیت مارت (BitMart)
صرافی زیپ سواپ (Zipswap)
صرافی دیجی فینکس (DigiFinex)
صرافی نامینکس (Nominex)
صرافی بیت گت (Bitget)
صرافی ای ایکس (علی بابا ایکس) (AEX)
صرافی بیت 24

کیف پول‌ های پشتیبان رمز ارز Optimism
کیف پول دیجیتالی پلتفرمی عالی برای مدیریت، ذخیره، ارسال و دریافت ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین، اتریوم و… با استفاده از فناوری بلاک چین است؛ بنابراین هر شخصی که در بازار ارزهای دیجیتال فعالیت دارد، حتماً به یک کیف پول دیجیتالی نیاز دارد.
نکته‌ای که باید پیش از داشتن هر کیف پول دیجیتالی به آن توجه کنید، این است که مطمئن شوید کیف پولی که می‌خواهید روی گوشی یا مرورگر خود نصب کنید، از رمز ارز موردنظر شما پشتیبانی کند. در ادامه کیف پول‌هایی که از رمز ارز آپتیمیزم پشتیبانی می‌کنند معرفی کرده‌ایم.

کیف پول متامسک (Metamask)

متامسک یک کیف پول رمزنگاری محبوب با کاربری بسیار ساده است که توانایی خرید، ارسال و دریافت ارزهای دیجیتال و همچنین نگهداری توکن‌های غیرمثلی (NFT) در آن وجود دارد. این کیف پول در نسخه‌های اندروید، IOS و وب عرضه شده است و از رمز ارز Optimism پشتیبانی می‌کند.

کیف پول لجر (Ledger)

کیف پول دیگری که از این رمز ارز پشتیبانی می‌کند، کیف پول لجر است؛ نوعی کیف پول رمزنگاری که به‌شکل سخت افزار وجود دارد و شبیه یک فلش مموری است. این کیف پول به‌دلیل اتصال‌نداشتن به اینترنت به‌عنوان کیف پول سرد توصیف می‌شود. با توجه به اینکه نمی‌توان کیف پول‌های سرد را از راه دور کنترل کرد، امنیت در این نوع کیف پول‌ها بالاتر است. این کیف پول در دو مدل Ledger Nano S و Ledger Nano X در بازار عرضه شده است.

کیف پول کوین بیس (Coinbase Wallet)

بی‌شک کوین بیس یکی از بهترین کیف پول‌ها در حوزه بلاک چین است که پشتیبان بیش از 500 رمز ارز است. استفاده از کیف پول کوین بیس بسیار آسان و برای افراد مبتدی نیز مناسب است، علاوه بر آن این کیف پول توانسته است با تأمین امنیت مناسب، نظر بسیاری از کاربران را به خود جلب کند. خوشبختانه Coinbase Wallet از رمز ارز آپتیمیزم نیز پشتیبانی می‌کند و دارندگان این ارز می‌توانند برای نگهداری رمز ارز خود از این کیف پول رایگان استفاده کنند.
دیگر کیف پول‌هایی که می‌توانید توکن OP را در آن نگه‌داری کنید در ادامه آمده است.

کیف پول تراست ولت (Trust Wallet)
کیف پول کوین 98 (Coin98)
کیف پول توکن پاکت (Token Pocket)

آینده رمز ارز Optimisim
 
انتظار می‌رود این رمز ارز آینده روشنی در بلندمدت داشته باشد. توسعه‌دهندگان این پلتفرم به‌دنبال طراحی سیستمی هستند که علاوه بر کاربردی‌بودن، در دوره‌های زمانی طولانی نیز رقابتی باقی بماند. درواقع روند طراحی این پلتفرم حول ایده پایداری بلندمدت و بدون میانبر برای مقیاس‌پذیری می‌چرخد.
کارشناسان انتظار دارند حداقل قیمت رمز ارز OP در سال 2022، 1.25 دلار باشد و از سطح متوسط 1.32 دلار فراتر رود. OP می‌تواند به حداکثر قیمت 1.50 دلار نیز برسد. در ادامه پیش‌بینی‌های قیمتی این رمز ارز (برحسب تحلیل تکنیکال) را تا سال 2025 ارائه کرده‌ایم.
آینده رمز ارز Optimism در سال 2023
براساس داده‌های تحلیل تکنیکال، انتظار می‌رود قیمت رمز ارز OP از سطح متوسط آن با قیمت 1.88 دلار فراتر رود. حداقل قیمت پیش‌بینی‌شده در این سال 1.82 دلار و حداکثر قیمت آن 2.19 دلار است.
آینده رمز ارز Optimism در سال 2024
پیش‌بینی می‌شود قیمت رمز ارز OP در سال 2024 از 2.81 دلار (سطح متوسط قیمت OP) فراتر رود. حداقل قیمت مورد انتظار برای این رمز ارز تا پایان سال 2024، 2.72 دلار پیش‌بینی شده است. علاوه بر آن رمز ارز OP می‌تواند به حداکثر سطح قیمت 3.14 دلار در سال 2024 برسد.
آینده رمز ارز Optimism در سال 2025
با توجه به بررسی داده‌های موجود، تحلیلگران انتظار قیمتی فراتر از 4.33 دلار در سال 2025 را برای رمز ارز OP دارند. حداقل قیمت برای این ارز 4.22 دلار و حداکثر قیمت 4.70 دلار پیش‌بینی شده است. توجه داشته باشید که قیمت‌های ارائه‌شده تنها پیش‌بینی عده‌ای از تحلیلگران است و عوامل بسیاری می‌تواند بر قیمت یک رمز ارز و همچنین بازار ارزها تأثیرگذار باشد.
سخن پایانی
در این مقاله اطلاعاتی درباره پلتفرم و رمز ارز آپتیمیزم در اختیار شما قرار گرفت. شبکه Optimism با هدف کاهش بار شبکه اتریوم راه‌اندازی شده است. از ویژگی‌های اصلی این شبکه امکان انجام سریع معاملات و کاهش هزینه تراکنش‌ها روی بلاک چین اتریوم است که با توجه به حجم معاملات روزانه می‌تواند برای کاربران بسیار جذاب باشد.
پرسش‌ های متداول
۱. بلاک چین رمز ارز Optimism چیست؟
شبکه غیرمتمرکز Optimism یک پروتکل لایه 2 روی شبکه اتریوم است و در نظر دارد فناوری بلاک چین اتریوم را کارآمدتر کند.
۲. رمز ارز Optimism را از چه صرافی‌هایی می‌توان خریداری کرد؟
صرافی بایننس (Binance)، صرافی کوکوین (KuCoin)، صرافی گیت (Gate.io)، صرافی هوبی گلوبال (Huobi Global)، صرافی بای بیت (Bybit)، صرافی اوککس (OKX)، صرافی کوین بیس (Coinbase Exchange)، صرافی یونی سواپ (UniSwap)، صرافی (Phemex)، صرافی ال بنک (LBank)، صرافی مکس (MEXC)، صرافی (Tokocrypto)، صرافی (AscendEX)، صرافی (Bitkub)، صرافی (WhiteBIT)، صرافی کوینکس (CoinEX) و…
۳. کیف پول‌ های پشتیبان رمز ارز Optimism کدام هستند؟
متامسک (Metamask)، لجر (Ledger)، کوین بیس (Coinbase Wallet)، تراست ولت (Trust Wallet)، کوین 98 (Coin98) و توکن پاکت (Token Pocket).
۴. منظور از شبکه لایه 2 چیست؟
برای رفع محدودیت‌هایی مانند تراکم، سرعت پایین و هزینه بالای کارمزد، توسعه‌دهندگان بلاک چین تصمیم گرفتند یک بلاک چین ثانویه در کنار بلاک چین اصلی ایجاد کنند. به این بلاک چین‌های ثانویه شبکه لایه 2 گفته می‌شود. شبکه‌های لایه 2 سرعت تراکنش‌ها را افزایش و کارمزدها را کاهش می‌دهند و سبب بهبود کارایی شبکه اصلی می‌شوند.

توجه: با وجود اینکه دو صرافی کوینکس و کوکوین هر دو فعلا بدون نیاز به تغییر IP فعالیت می‌کنند اما بهتر است برای امنیت بیشتر از IP ثابت خارج از ایران استفاده کنید.
برای ورود به صرافی کوینکس حتما باید با IP خارج از ایران وارد شوید.

به این مقاله امتیاز دهید تا با کمک شما کیفیت آن را بسنجیم

ترتیبی که برای خواندن مقالات” رمز ارز “به شما پیشنهاد می‌کنیم:

وبسایت https://appagahi.ir
نوشته ایجاد شد 3563

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مرتبط

متنی که میخواهید برای جستجو وارد کرده و دکمه جستجو را فشار دهید. برای لغو دکمه ESC را فشار دهید.

بازگشت به بالا