اقتصاد نیوز – غافلگیری جدید برای مستاجران/ قیمت‌های پیشنهادی برای اجاره


اپ آگهی – به گزارش اقتصادنیوز به نقل از دنیای اقتصاد، این روزها مستاجرها در بازار اجاره مسکن پایتخت با سطوح جدید، کاملا متفاوت و با فاصله قابل توجهی از سطوح قیمتی سال گذشته در این بازار مواجه شده‌‌اند. بررسی‌‌های میدانی «دنیای اقتصاد» و تحقیقات صورت گرفته در ارتباط با تازه‌‌ترین وضعیت بازار اجاره مسکن در شهر تهران نشان می‌دهد، امسال نرخ رشد اجاره‌‌بهای مسکن با فاصله قابل‌‌توجهی بیشتر از تورم اجاره‌‌بها در سال قبل است.
مستاجرها و متقاضیان این بازار در بسیاری از موارد با مواجهه با سطوح جدید نرخ اجاره‌‌بهای آپارتمان‌‌های مسکونی شوکه شده و بسیاری از واحدهایی که سال گذشته قادر به تامین اجاره‌‌بهای آن بودند هم‌‌اکنون از دسترس این گروه از مستاجرها خارج شده است. علت این موضوع رشد شدید اجاره‌‌بهای مسکن در سال جاری در مقایسه با سال قبل است. این موضوع باعث شده است هم‌‌اکنون و در حالی که هنوز فصل اوج جابه‌‌جایی‌‌ها در بازار اجاره آغاز نشده است برخی از متقاضیان این بازار و مستاجرها، اقدام به جست‌وجوی واحد در بازار اجاره محلات ارزان‌‌تر کنند یا برای جابه‌‌جایی به واحدهای کوچک‌تر یا قدیمی‌‌ساز و بعضا کم‌‌امکانات‌‌تر در همان محله محل سکونت خود یا محلات مجاور، تصمیم‌گیری و اقدام کنند.
در برخی موارد مستاجرها شاهد افزایش بیش از 50 درصدی نرخ اجاره‌‌بها در مقایسه با نرخ‌‌های سال گذشته هستند. این موضوع این روزها به دردسر بزرگ متقاضیان بازار اجاره تبدیل شده است. بررسی‌‌ها نشان می‌دهد امسال تعداد بیشتری جابه‌‌جایی مستاجرها از مناطق بالاتر به محلات ضعیف‌‌تر و ارزان‌‌تر شهر را شاهد خواهیم بود. این در حالی است که به احتمال زیاد تعداد زیادی از مستاجرهای مناطق و محلات ضعیف‌‌تر هم به شهرهای حومه‌‌ای و حاشیه‌‌ای پایتخت خواهند رفت. با این حال هنوز نسبت بین قیمت و اجاره‌‌بها در تهران عددی بالاتر از عدد عرف این نسبت در شرایط عادی است. با توجه به تکمیل ظرفیت بازار اجاره برای رشد بیشتر قیمت‌‌ها، کاهش این فاصله باید از محل کاهش قیمت مسکن رخ دهد.
 
∎​

وبسایت https://appagahi.ir
نوشته ایجاد شد 3726

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مرتبط

متنی که میخواهید برای جستجو وارد کرده و دکمه جستجو را فشار دهید. برای لغو دکمه ESC را فشار دهید.

بازگشت به بالا