وزارت جهاد کشاورزی – پیش‌بینی تولید 400 میلیون عدد تخم چشم‌زده ماهی قزل‌آلا در کشور/ تولید تیلاپیا امسال به 1500 تن می‌رسد


اپ آگهی –
پیش‌بینی می‌شود امسال 380 تا 400 میلیون عدد تخم چشم زده ماهی قزل‌آلا در داخل تولید شود.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی، معاون توسعه آبزی‌پروری سازمان شیلات ایران ضمن بیان این مطلب در گفت و گو با خبرنگار ما افزود: سال گذشته 330 میلیون عدد تخم چشم‌زده ماهی قزل‌آلا با کیفیت در داخل تولید شد که نسبت به پنج سال گذشته حدود 4 برابر افزایش داشته است.
مهدی شکوری، نیاز فعلی کشور به تخم چشم‌زده برای تولید ماهی قزل‌آلا را نزدیک به 500 میلیون عدد عنوان کرد و اظهار داشت: حدود 160 میلیون عدد تخم چشم زده از خارج وارد می‌شود.
وی ادامه داد: هنوز تقاضا برای تخم چشم‌زده وارداتی وجود دارد و برخی از مزارع پرورش قزل‌آلا ترجیح می‌دهند از تخم چشم‌زده وارداتی استفاده کنند.
شکوری با بیان این که سازمان شیلات ایران برای ترویج و توسعه تولید تخم چشم‌زده تمام ماده قزل‌آلا در داخل اقداماتی انجام داده است، تصریح کرد: این سازمان با دانشگاه صنعتی اصفهان در سال 1399 برای تولید تخم چشم‌زده تمام ماده قزل آلا با استفاده از ماهی نر اصلاح شده قراردادی منعقد کرد که در پی آن، این کار در سایر مزارع نیز توسعه یافت و امیدواریم این اقدام امسال منجر به تولید تخم چشم زده تمام ماده شود.
وی گفت: یک مرکز تکثیر تخم چشم زده قزل آلا نیز در اصفهان در سال‌های اخیر سرمایه‌گذاری هنگفتی برای تولید تخم تمام ماده کرده و هدفگذاری در این مرکز دستیابی به تولید 100 میلیون عدد تخم چشم زده تمام ماده در سال است.
شکوری در مورد توسعه تولید تخم چشم‌زده تمام ماده قزل‌آلا افزود: میزان تولید تخم چشم‌زده تمام ماده نسبت به پنج سال قبل بیش از چهار برابر شده است و با ایجاد مراکز به‌گزینی امیدواریم نیاز کشور به تخم چشم زده قزل‌آلا از داخل تامین شود.
معاون توسعه آبزی‌پروری سازمان شیلات ایران درباره تولید ماهی تیلاپیا نیز پیش‌بینی کرد امسال 1500 تن از این گونه ماهی در داخل کشور تولید شود.
وی تولید ماهی تیلاپیا در کشور را در سال گذشته 700 تن عنوان کرد و اظهار داشت: دستیابی به تولید 57 هزار تن ماهی تیلاپیا در برنامه تحولی، هدف قرارگرفته است.
شکوری درباره قیمت ماهی تیلاپیا اظهار داشت: قیمت فیله این ماهی نسبت به سال 1397 رشد حدود 10 برابری را نشان می‌دهد.
وی در همین حال تصریح کرد: امسال برای توسعه فناوری تکثیر و پرورش این ماهی در کشور از محل اعتبارات سفرهای رییس جمهوری، یک واحد پایلوت تیلاپیا در استان یزد در حال احداث است.
∎​

وبسایت https://appagahi.ir
نوشته ایجاد شد 2928

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مرتبط

متنی که میخواهید برای جستجو وارد کرده و دکمه جستجو را فشار دهید. برای لغو دکمه ESC را فشار دهید.

بازگشت به بالا