مدیریت دارایی چیست؟

مدیریت دارایی چیست؟

مدیریت دارایی به مدیریت کلیه یا بخشی از سبد مشتری که توسط یک مؤسسه خدمات مالی که می‌تواند یک بانک سرمایه‌گذاری یا یک شخص باشد، می‌گویند. مؤسسات، خدمات سرمایه‌گذاری خود را به همراه طیف گسترده‌ای از محصولات سنتی و گزینه‌های جایگزین آنها را به مشتری ارائه می‌دهند که ممکن است در دسترس سرمایه‌گذار متوسط نباشد.

درک و فهم  مدیریت دارایی چطور انجام می‌شود؟

مدیریت دارایی به‌معنای مدیریت سرمایه از طرف دیگران است. این روند در اصل دارای یک تعهد دوطرفه است – درک بهای دارایی‌های مشتری از یک طرف و از طرف دیگر، کاستن ریسک با گذشت زمان. برای این منظور یک حداقل سرمایه لازم است، به این معنی که این سرویس به‌طور کلی در دسترس افرادی با ارزش خالص سرمایهٔ بالا، اشخاص دولتی، شرکت‌ها و واسطه‌های مالی است.

بازارهای مالی چیست؟

نقش مدیر دارایی شامل تصمیم‌گیری در مورد این هست که چه سرمایه‌گذاری انجام و یا از آن اجتناب بشود که در نتیجه باعث رشد سبد مشتری شود. تحقیقات دقیق با استفاده از ابزارهای تحلیلی کلان و خرد انجام می‌شود. این تحقیقات شامل تجزیه‌وتحلیل آماری از روند حاکم بر بازار، مصاحبه با مقامات شرکت‌ها و هر چیز دیگری که می‌تواند در دستیابی به هدف اعلام‌شده که افزایش ارزش دارایی مشتری است کمک کند، می‌شود. معمولاً مشاور در مواردی از قبیل حقوق صاحبان سهام، درآمد ثابت، املاک و مستغلات، کالاها، سرمایه‌گذاری‌های جایگزین و صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک، سرمایه‌گذاری خواهد کرد.

حساب‌هایی که توسط مؤسسات مالی نگهداری می‌شوند اغلب شامل امتیازاتی مربوط به نوشتن چک، کارت‌های اعتباری، کارت‌های نقدی، وام‌های وثیقه‌ای، جابه‌جایی خودکار مانده‌های نقدی به صندوق‌های سرمایه بین بانکی و خدمات کارگزاری می‌شوند.

هنگامی که اشخاص پول خود را سپرده می‌کنند، معمولاً آن پول در صندوق‌های سرمایه بین بانکی قرار می‌گیرد که بازدهی بیشتری را نسبت به حساب‌های پس‌انداز و جاری می‌دهد. دارندگان حساب می‌توانند بین (Federal Deposit Insurance Company-backed  ( FDIC  و صندوق‌های غیرارز FDIC را انتخاب کنند. از مزایای اضافه شده برای دارندگان حساب در یک مؤسسه مالی این است که، به کلیه نیازهای بانکی و سرمایه‌گذاری آنها در همان مؤسسه پاسخ داده خواهد شد پس نیازی به داشتن حساب‌های کارگزاری مختلف در بانک‌های متعدد نیست.

اگر در مورد صندوق های سرمایه گذاری سوالی دارید و یا می‌خواهید اطلاعات خود را در این زمینه کامل کنید مقاله «صندوق‌های سرمایه گذاری چیست؟» را مطالعه نمایید.

این نوع حساب‌ها ناشی از تصویب قانون Gramm-Leach-Bliley در سال 1999 بود که جایگزین قانون Glass-Steagall شد. قانون Glass-Steagall در سال 1933 در دوران رکود بزرگ ایجاد شد و به مؤسسات مالی اجازه نمی‌داد که هم خدمات بانکی و هم امنیتی ارائه دهند.

نکات کلیدی:

  • مدیریت دارایی به معنای مدیریت سرمایه‌گذاری از طرف دیگران است.
  • هدف این است که در حالی که ریسک را کاهش می‌دهد، ارزش سبد مشتری را به مرور زمان افزایش دهد.
  • مدیریت دارایی خدمتی است که توسط مؤسسات مالی فراهم و به افرادی با ارزش خالص سرمایه بالا، اشخاص دولتی، شرکت‌ها و واسطه‌های مالی ارائه می‌شود.

نمونه‌ای از یک مؤسسه مدیریت دارایی

مدیریت دارایی چیست؟
Merrill Lynch برای تأمین نیاز مشتریانی که مایل بودند از طریق یک کانال حساب‌های بانکی مختلف و سرمایه‌گذاری‌های متعدد خود را پیگیری کنند، پیشنهاد یک حساب مدیریت نقدی (CMA) را ارائه کرد. این حساب به سرمایه‌گذاران امکان دسترسی به یک مشاور مالی شخصی را می‌داد.

Merrill Lynch برای تأمین نیاز مشتریانی که مایل بودند از طریق یک کانال حساب‌های بانکی مختلف و سرمایه‌گذاری‌های متعدد خود را پیگیری کنند، پیشنهاد یک حساب مدیریت نقدی (CMA) را ارائه کرد. این حساب به سرمایه‌گذاران امکان دسترسی به یک مشاور مالی شخصی را می‌داد. این مشاور، طیف وسیعی از معاملات ارزی و گزینه‌های سرمایه‌گذاری که شامل عرضه‌های عمومی اولیه (IPO) ای که در آن Merrill Lynch  می‌توانست شرکت کند نیز می‌شد، را پیشنهاد می‌کرد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مشاور مالی مقاله «مشاور مالی کیست؟» را مطالعه نمایید.

نرخ سود سپرده‌های نقدی کم می‌شود. حساب‌های سپرده را می‌توان به هم متصل کرد به‌گونه‌ای که کل موجودی واجد شرایط، نرخ سود مناسب‌تری را دریافت کند. اوراق بهاداری که در حساب‌ها نگهداری می‌شود، زیر نظر Securities Investor Protection Corporation (SIPC) قرار می‌گیرد. SIPC دارایی‌های سرمایه‌گذارها را از خطرات و بلایای طبیعی محافظت نمی‌کند ولی از این دارایی‌ها در برابر عدم موفقیت مالی و معاملاتی محافظت می‌کند.

درکنار خدمات نوشتن چک معمولی، این حساب امکان دسترسی از نقاط مختلف جهان به Bank of America automated teller machines (ATM) را بدون هزینه تراکنش ارائه می‌دهد. خدمات پرداخت صورت‌حساب، انتقال سرمایه و حواله‌های الکترونیکی بانکی در دسترس است.

اپلیکیشن MyMerrill به کاربران این امکان را می‌دهد تا از طریق دستگاه تلفن همراه به حساب کاربری خود دسترسی پیدا کرده و تعدادی از عملیات‌های اولیهٔ مالی را انجام دهند. حساب‌هایی که بیش از 250،000 دلار دارایی واجد شرایط دارند، هم از هزینهٔ سالیانه 125 دلار و هم از هزینهٔ ارزیابی 25 دلار برای نگهداری از هر حساب زیرمجموعه آنها، معاف هستند.

تجربه یا نظر خود را در مورد مدیریت دارایی به اشتراک بگذارید. سپردن سرمایه خود به دیگران کار عاقلانه‌ای است؟

وبسایت https://appagahi.ir
نوشته ایجاد شد 1914

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مرتبط

متنی که میخواهید برای جستجو وارد کرده و دکمه جستجو را فشار دهید. برای لغو دکمه ESC را فشار دهید.

بازگشت به بالا