قیمت دلار به زیر ۲۰ هزار تومان می‌رسد

به گزارش اپ آگهی، عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی در گفت‌و‌گوی ویژه خبری امشب ۱۲ بهمن ماه با حضور در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری به بررسی عملکرد بانک مرکزی پرداخت.
وی در پاسخ به این سوال که دولت نقدینگی خود را چطور تامین کرده و آیا این باعث افزایش قیمت ارز خواهد شد، افزود: بانک مرکزی طرفدار این نیست که قیمت ارز بالا بماند تا دولت نقدینگی تامین کند؛ بلکه بانک مرکزی تمام تلاش خود را خواهد کرد تا نقدینگی را تامین نماید؛ این در حالی است که سال قبل ۱۵ میلیارد دلار برای ارز ۴۲۰۰ تومانی تخصیص داده شده که بانک مرکزی ۷ میلیارد دلار آن را از ذخایر خود تامین کرده است.
همتی گفت: نرخ ارز در بازار ربطی به تامین ارز دولتی ندارد؛ امسال نیز بانک مرکزی بخشی از نیازهای دولت را از ذخایر خود تامین کرد؛ این در شرایطی است که برخی معتقد بودند که بازار را باید با ارزپاشی تعدیل کرد؛ اما بانک مرکزی این کار را نکرد و محکم ایستاد و علی‌رغم بی‌سابقه‌ترین فشارهای تحریم، کالاهای مردم را با دلار ۴۲۰۰ تومانی تامین کند.
رئیس کل بانک مرکزی گفت: ما به هر حال ضریب اطمینان را به جامعه می دهد که کمبودی برای کالاهای اساسی صورت نگیرد؛ این در حالی است که بدون برداشته شدن تحریم‌ها، صادرات نفت و فرآورده های نفتی بسیار خوب است.
وی در خصوص آخرین وضعیت درآمدهای ارزی گفت: وضع درآمدهای ارزی خوب است ولی نمی‌توان رقم را اعلام کرد.
همتی با بیان اینکه احساس کردم که مسئولان کشور عمان در مذاکرات طولانی و مفصل خود با ایران، عزم جدی برای همکاری با ایران دارند گفت: ما منابع خوبی در عمان داشتیم که از آن استفاده کردیم و امیدواریم این روابط بهبود یابد.
وی گفت: از منابع بلوکه شده خود در عمان استفاده کردیم و در مقابل، از کره‌ای ها برای عدم آزادسازی منابع خود شکایت خواهیم کرد.
رئیس کل بانک مرکزی در خصوص خنثی‌سازی تحریم‌ها گفت: در حداکثر تحریم‌ها کالاهای غیرنفتی، نفت و فرآورده‌های نفتی را صادر می‌کنیم و هنوز هم تحریم‌ها تمام نشده است؛ ضمن اینکه از ابتدای بهمن یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار ارز از سوی صادرکنندگان در نیما عرضه شده است؛ ضمن اینکه تولید در کشور راه‌اندازی کرده است.
رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به اینکه بنده خبرنداشتم بانک‌ها به خاطر کد شهاب حساب‌ها را مسدود کرده‌اند گفت: یکی دو تا از بانک‌های ما اقدام به مسدود کردن حساب‌ها کرده بودند، چند سالی است که به بانک‌ها گفته‌ام که با مردم ارتباط برقرار کنند و از همه بخواهند تا کد ملی اتباع خارجی را اخذ کنند تا همه هویت داشته باشند.
او اظهار کرد: از ۶ بهمن ماه کار را شروع کردیم تا در ساتنا اگر فردی هویت نداشته باشند نقل و انتقال مالی صورت نگیرد، اما به یکباره متوجه شدم که حساب عده‌ای مسدود شده است، بنده همان شب با مدیران بانک‌ها تماس گرفتم و دستور دادم که یک ماه کار را به عقب بیندازند و از مشترکین بخواهند که موضوع را جدی بگیرند و کسانی که کد ملی ندارند کد شناسه را به بانک ارائه بدهند.
رئیس کل بانک مرکزی ادامه داد: بیشتر هدفمان این است تا جلوی پولشویی را بگیریم لذا این هدف بر اساس مصوبات شورای عالی مبارزه با پولشویی و اقدامات تروریستی است. این کار را باید انجام دهیم و تاکید کرده‌ایم تا بانک‌ها اقدام به این عمل کنند اما برخی از بانک‌ها بی‌تدبیری کردند، همه موضوعات به بانک مرکزی ارتباطی ندارد.
همتی بیان کرد: استفاده از مکانیزم ساتنا از سوی اتباع خارجی اگرچه در اواخر هفته گذشته دردسرساز شد، اما بانک مرکزی اعلام کرده که مهلت دریافت کد شهاب از سوی این گروه به مدت یک‌ماه تمدید شده است.
وی تاکید کرد: علت نوسان ارز بیشتر روانی است مسئولان باید در اظهاراتشان دقت کنند. به سرکوب نرخ ارز اعتقادی ندارم اما انتظارات نرخ ارز تعدیل خواهد شد و به زیر ۲۰ هزار تومان می‌رسد.
 

وبسایت https://appagahi.ir
نوشته ایجاد شد 3726

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مرتبط

متنی که میخواهید برای جستجو وارد کرده و دکمه جستجو را فشار دهید. برای لغو دکمه ESC را فشار دهید.

بازگشت به بالا