قرارداد اختیار معامله طلا چیست؟

قرارداد اختیار معامله طلا چیست؟

قرارداد اختیار معامله طلا (Gold Option)، قرارداد اختیار معامله‌ای است که در آن کالای طلا به‌عنوان دارایی پایه در نظر گرفته ‏شده است. یک قرارداد اختیار معامله طلا (gold call option) به دارندهٔ آن قرارداد این حق (و نه اجبار) را می‌دهد تا بتواند شمش‌های طلا را در تاریخ مشخص‌‌شده در آینده با یک قیمت از پیش تعیین‌شده بخرد، در حالی که این قرارداد اختیار معاملهٔ فروش (gold put option) این حق را برای دارندهٔ آن قرارداد محفوظ نگه می‌دارد تا بتواند آن طلاها را در تاریخ از پیش تعیین‌شده و با سطح قیمتی از پیش تعیین‌شده، به فروش ‌برساند. در این نوع از قرارداد اختیار معامله‌، قراردادهای آتی طلا به‌عنوان دارایی پایه حفاظت‌کننده از سرمایه‌گذاری استفاده می‌شوند. بندهای توافق قرارداد اختیار معامله، شامل تاریخ تحویل (delivery date)، مقدار (quantity) و قیمت ورودی (strike price)، که همگی از پیش تعیین‌شده‌اند، می‌باشند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد قرارداد اختیار معامله خرید می‌توانید از مطلب آموزشی «قرارداد اختیار معامله خرید (Call Option) چیست؟» دیدن نمایید.

نکات کلیدی:

  • قراردادهای اختیار معامله طلا، قراردادهای اختیار معامله‎‌ای‌ هستند که از طلای فیزیکی و یا قراردادهای آتی طلا به‌عنوان ابزار پایه‌ (underlying instrument) استفاده می‌کنند.
  • قراردادهای اختیار معامله‌ی خرید طلا به نگهدارندهٔ این قرارداد این حق را می‌دهد تا بتواند طلا را با قیمتی از پیش تعیین‌شده، تا پیش از انقضاء قرارداد بخرد، و قرارداد اختیار معاملهٔ فروش نیز این حق را می‌دهد تا او بتواند با قیمتی از پیش تعیین‌شده، دارایی پایه را بفروشد.
  • قراردادهای اختیار معامله طلا که در ایالات متحده مورد معامله قرار می‌گیرند توسط «CME COMEX» لیست شده‌اند و از قراردادهای آتی طلا (gold futures) به‌عنوان دارایی پایه‌شان استفاده می‌کنند.

قراردادهای آتی چیست؟

درک مفهوم قرارداد اختیار معامله‌ طلا

یک قرارداد اختیار معامله طلا یک نوع از مشتقات مالی می‌باشد که از طلای فیزیکی و یا قراردادهای آتی طلا به‌عنوان دارایی‌ پایه‌اش (underlying asset) استفاده می‌کند. هم‌چنین، این احتمال وجود‌ دارد که ضررهای سنگینی را تجربه کنید.

قرارداد اختیار معامله‌ طلا چیست؟

قراردادهای اختیار معامله طلا، یک توافق بین دو طرف می‌باشد که معاملهٔ مقداری از طلا را آسان‌تر می‌کند. این قرارداد لیستی از قیمت از پیش تعیین‌شده، و هم‌چنین تاریخ انقضاء قرارداد دارد. ما در بازار شاهد 2 نوع از قراردادهای اختیار‌ معامله هستیم که شامل قراردادهای اختیار معاملهٔ‌ فروش (put options) و قراردادهای اختیار معاملهٔ‌ خرید (buy options) می‌شوند. هرچند، در بازار شاهد 4 شرکت‌کننده می‌باشیم زیرا که هر دو نوع قرارداد اختیار معاملهٔ‌ خرید و اختیار معاملهٔ‌ فروش نیز خود می‌تواند خریداری‌شده و یا به فروش برسند.

یک قرارداد اختیار معامله طلا مشابه با قرارداد آتی طلا می‌باشد. این تشابه بین این دو قرارداد در قیمت، تاریخ انقضاء و همچنین مقدار دلاری از پیش تعیین‌شده است. هرچند، در یک قرارداد آتی، هیچ‌گونه تعهدی نسبت به نگه‌داری توافق و هم‌چنین انجام خرید و یا فروش وجود‌‌ ندارد، به‌صورت عکس، سرمایه‌گذاری که صاحب یک قرارداد اختیار معاملهٔ طلا می‎باشد دارای این حق، و نه اجبار، می‌باشد که بتواند موارد ذکرشده در قرارداد را طلب کند، البته تمامی این‌ها به این موضوع بستگی دارد که آن‌ها قرارداد اختیار معاملهٔ خرید و یا قرارداد اختیار معاملهٔ فروش را تا تاریخ انقضایش نگه دارند.

قرارداد اختیار معاملهٔ خرید و قرارداد اختیار معاملهٔ فروش

  • قرارداد اختیار معامله طلا به صاحب آن‌ها این حق و نه اجبار را می‌دهد تا مقدار مشخّصی طلا با قیمت از پیش ‌تعیین‌شده تا پیش از تاریخ انقضاء را خریداری نمایند. یک قرارداد اختیار معاملهٔ خرید زمانی با ارزش‌تر می‌شود که قیمت طلا افزایش پیدا کند، زیرا که آن‌ها در قیمت خریدی پایین‌تر از قیمت کنونی قفل شده‌اند. زمانی که شما قرارداد اختیار معاملهٔ خرید را می‌خرید، شما این حق (و نه اجبار) را دارید تا طلاها را خریداری کنید. اگر شما قرارداد اختیار معاملهٔ خرید را بفروشید، شما دیگر انتخابی ندارید و باید طلا را با قیمتی از پیش تعیین‌شده و در زمانی که طرف مقابل درخواست تحویل داده شدن طلاها را می‌کند، بفروشید.
  • در یک قرارداد اختیار معاملهٔ فروش طلا، شاهد این هستیم که به صاحب آن قرارداد این حق (و نه اجبار)، داده شده ‌است که طلاها را با قیمتی از پیش تعیین‌شده تحت عنوان قیمت ورودی تا قبل از تاریخ انقضاء به فروش ‌برساند. یک قرارداد اختیار معاملهٔ فروش زمانی با ارزش‌تر می‌شود که قیمت طلا اُفت کند زیرا که قیمت فروش طلا نسبت به قیمت کنونی در سطحی بالاتر ثابت شده است. اگر شما این قرارداد اختیار معاملهٔ فروش را خریداری کنید، شما این حق و نه اجبار، را دارید که طلاها را بفروشید. زمانی‎که شما یک قرارداد اختیار معامله فروش را می‌فروشید، شما هیچ انتخابی دیگری ندارید و باید طلاها را با قیمتی از پیش تعیین‌شده از شخصی که در حال حاضر صاحب این قراردادها می‌باشد، خریداری نمایید.

اگر هیچ یک از طرفین در قراردادهای اختیار معاملهٔ خرید و یا قرارداد اختیار معاملهٔ فروش حقوق خود را اجرائی نکنند، این قرارداد به‌صورت بی‌ارزش (worthless) منقضی می‌گردد.

جزئیاتی در مورد قراردادهای اختیار معامله طلا

قراردادهای اختیار معامله طلا در بسیاری از بورس‌های تبادل مشتقات در سراسر جهان مبادله می‌شوند. در ایالات متحده آمریکا، سرمایه‌گذاران می‌توانند قراردادهای اختیار معامله طلا را که در بورس کامکس (COMEX Exchange) لیست شده است پیدا کنند.

بورس چیست؟

«COMEX» بازار اصلی قراردادهای آتی و قراردادهای اختیار معامله برای فلزات مانند: طلا، نقره، مس و همچنین آلومینیوم می‌باشد. کامکس که بیشتر تحت عنوان شرکت معاملات کالاهای اساس (.Commodity exchange Inc) شناخته می‌شد، با بورس بازرگانی نیویورک (New York Mercantile Exchange – NYMEX) در سال 1994 ادغام شد و تبدیل به بخش مسئول در زمینه مبادلات فلزات گشت. امروزه، COMEX (و NIMEX به‌صورت کلی‌تر) به‌عنوان بخشی از بورس بازرگانی شیکاگو (Chicago Mercantile Exchange – CME) فعالیت می‌کنند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد بورس مبادلات بازرگانی شیکاگو می‌توانید از مطلب آموزشی «بورس مبادلات بازرگانی شیکاگو چیست؟» دیدن نمایید.

قرارداد اختیار معامله‌ طلا چیست؟

قراردادهای اختیار معامله طلا در COMEX از قراردادهای آتی طلا به‌عنوان دارایی پایه استفاده می‌کنند و به همین دلیل بر مبنای پول نقد می‌باشند. این قراردادهای آتی طلا، خود، دارای اندازهٔ قراردادی (contract size) برابر با 100 انس تروی (برابر 31.1034768 گرم) می‌باشند. و در صورت بسته نشدن، نیازمند تحویل فیزیکی باشند.

شرایط اعمال قراردادهای اختیار معاملهٔ طلا

به‌مانند دیگر قراردادهای اختیار معامله، یک سرمایه‌گذار تنها زمانی مایل به اعمال حقوق خود در قراردادهای اختیار معامله طلا می‌باشد که شرایط بازار در آن حالت برای او سودمند باشند. اگر در زمانی که خریدار می‌تواند قرارداد اختیار معامله‌اش را اجرا کند، طلا در قیمتی بسیار بالاتر از قیمت ورودی آن مبادله شود، سرمایه‌گذار در این حالت از اجرا کردن قرارداد اختیار معامله‌اش کسب سود خواهد کرد. در این حالت، سرمایه‌گذار می‌تواند پس از خریداری کردن این طلا‌ها به‌سرعت آن‌ها را در بازار آزاد به فروش رسانده و کسب سود کند. اگر طلا در قیمتی نزدیک و یا مساوی با قیمت ورودی معامله شود، سود و زیان معامله‌گر ممکن است سربه‌سر شود و یا حتی معامله‌گر مقداری زیان نیز تحمل کند، زمانی که هزینهٔ اولیه آن‌ها به‌منظور خرید این قراردادها را نیز در نظر بگیریم.

قراردادهای اختیار معامله پیچیده هستند و نیازمند به زمان می‌باشند تا بتوان آن‌ها را به‌صورت کامل درک کرد، پس ممکن است استفاده از این قراردادها به‌منظور انجام فعالیت‌های معاملاتی برای همهٔ سرمایه‌گذاران مناسب نباشند.

وبسایت https://appagahi.ir
نوشته ایجاد شد 1914

نوشته های مرتبط

متنی که میخواهید برای جستجو وارد کرده و دکمه جستجو را فشار دهید. برای لغو دکمه ESC را فشار دهید.

بازگشت به بالا