چرا پیش‌بینی‌های قیمت بیت کوین نامطمئن هستند؟

چرا پیش‌بینی‌های قیمت بیت کوین نامطمئن هستند؟

این موضوع پدیده‌ای آشنا برای افرادی است که صنعت رمز ارزها را دنبال می‌کند. یک شخص برجسته – شاید رئیس یک صرافی رمز ارز، یک توسعه‌دهنده یا محقق یا یک سرمایه‌گذار موفق در حوزهٔ ارزهای دیجیتال – یک پیش‌بینی عجیب دربارهٔ قیمت بیت کوین یا سایر توکن‌ها ارائه می‌دهد یا حرکت کلی رمز ارزها را پیش‌بینی می‌کند. خیلی از این پیش‌بینی‌ها از حال‌وهوای الانِ بازار رمز ارزها فاصلهٔ زیادی دارند، مثلاً «قیمت بیت کوین به 100,000 دلار خواهد رسید» و یا «بیت کوین به‌کلی از بین خواهد رفت!»

اگر به طور اتفاقی با دیجی کوینر آشنا شده اید و هیچ اطلاعاتی در مورد بیت کوین ندارید پیشنهاد می‌کنیم قبل از مطالعه ادامه مطلب، مقاله «بیت کوین چیست؟» را مطالعه نمایید.

درست مانند سایر پیش‌بینی‌ها در دنیای اقتصاد، گاهی اوقات این پیش‌بینی‌ها درست از آب درمی‌آیند، اما بیشتر مواقع اشتباه می‌باشند. به هر حال، خیلی از کارشناسان این حوزه – و حتی خیلی از کسانی که خود را کارشناس می‌نامند – این پیش‌بینی‌های قیمتی را انجام می‌دهند و خیلی از سرمایه‌گذارارن نیز طبق این پیش‌بینی‌ها عمل می‌کنند. در ادامه، این موضوع را مورد کنکاش قرار می‌دهیم که چرا سرمایه‌گذاران حوزهٔ رمز ارزها باید در وهلهٔ اول به این پیش‌بینی‌های قیمتی بدبین باشند.

تحلیل‌ها از کجا می‌آیند؟

یکی از مشکلات بزرگ پیش‌بینی‌های قیمتی بیت کوین، کمبود اطلاعات و ابزار تحلیلی مناسب می‌باشد. یک پیش‌بینی غیرعادی، مخصوصاً پیش‌بینی‌های صعودی، همیشه برای سرمایه‌گذاران جذاب و اغواکننده می‌باشد. کسی که رمز ارز X را در قیمت 0.01 دلار خریداری کرده و نگه داشته، ممکن است به‌راحتی با پیش‌بینی‌های مثل، “قیمت رمز ارز X به 10,000 دلار خواهد رسید!” تحت تأثیر قرار بگیرد و آن را باور کند. دلیل این است که او می‌خواهد که این جمله درست باشد و آن را باور می‌کند. اما مشکل این است که خیلی از این پیش‌بینی‌ها بدون دلیل و تحلیل مطرح می‌شوند.

چرا پیش‌بینی‌های قیمت بیت کوین نامطمئن هستند؟

پیرت چیر، ماکرو اکونامیست، معتقد است پیش‌بینی‌های قیمت بیت کوین پُر از حاشیه و جنجال است. آقای چیر در مقاله‌ای در مجله فوربز پیشنهاد داده است که بعضی افراد برجسته در صنعت رمز ارزها که در تلاش‌اند که قیمت‌ها افزایش یابد، این پیش‌بینی‌های افزایش قیمت را با هدف مشخصی ارائه می‌دهند و شاید هیچ دلیل محکمی برای این نوع پیش‌بینی‌ها وجود نداشته باشد. وقتی رئیس یک صرافی مشهور پیش‌بینی افزایش چندین برابری بیت کوین را ارائه می‌دهد، آقای چیر بر این باور است که رئیس این صرافی می‌خواهد تحرک بیشتری به بازار بدهد تا سود بیشتری کند. در بعضی موارد دیگر، این پیش‌بینی‌ها ممکن است از یک تحلیل‌گر با دید “همیشه صعودی” مطرح شود. آقای چیر تحقیقی در این زمینه انجام داده و متوجه شده که تا به حال هیچ پیش‌بینی نزولی از این‌گونه افراد مطرح نشده است.

این افراد ممکن است پیش‌بینی درستی ارائه دهند. این حقیقت که خیلی از میلیونرهای دنیای رمز ارزها، کسانی می‌باشند که با سرمایه‌گذاری اولیهٔ اندک به این سرمایه‌های هنگفت دست یافته‌اند و پیش‌بینی درست آنها در ابتدای شروع حرکت رمز ارزها به آنها کمک کرده است. آقای چیر معتقد است که پیش‌بینی چنین افرادی که دائماً خواستار افزایش قیمت‌ها هستند، نباید به صورت خبر در رسانه‌ها مطرح شود. او می‌گوید: “قوانین زیادی برای اعلام خبر و پیش‌بینی از سمت بزرگان هر زمینه‌ای در بازارهای مالی وجود دارد. آیا نباید به این قوانین در بازار رمز ارزها نیز توجه شود؟”

بازارهای مالی چیست؟

مشکلات بازار رمز ارزها

با درک و آگاهی از جهت‌گیری‌هایی که برخی افراد در اعلام پیش‌بینی‌ها غیرواقعی می‌توانند داشته باشند که در بالا تشریح شد، سرمایه‌گذاران بازار رمز ارزها باید همیشه توجه کنند که به‌طور ذاتی تحلیل در این بازار دشوار می‌باشد. دنبال کردن آخرین خبرها دربارهٔ کوین‌ها، توکن‌ها، شرکت‌ها و پیشرفت‌های دنیای رمز ارزها حتی برای برخی توسعه‌دهندگان بزرگ رمز ارزها نیز دشوار است. چه برسد به یک فرد که بخواهد  اطلاعات فزایندهٔ بازار رمز ارزها را به‌درستی تقسیم‌بندی و تجزیه‌وتحلیل کند.

برای درک سختی این کار باید توجه داشته باشید که صنعت رمز ارزها فعلاً خیلی جوان است و مدل‌های قدیمی و ثابت شده ممکن است در زمینهٔ رمز ارزها جواب ندهد و به همین دلیل روزبه‌روز نظریه‌ها و استراتژی‌های جدیدی در این زمینه مطرح می‌شود. حتی اگر پیش‌بینی قیمت‌ها به‌درستی و با دقت خوب و با استفاده از بهترین ابزارهای موجود انجام شود، ندانسته‌های زیادی دربارهٔ رمز ارزها وجود دارد که باید به آنها پاسخ داده شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد تحلیل تکنیکال می‌توانید از مطلب آموزشی «تحلیل تکنیکال چیست؟» دیدن نمایید.

چرا پیش‌بینی‌های قیمت بیت کوین نامطمئن هستند؟

همهٔ این موارد به ما می‌گوید که بهتر است دربارهٔ هرچه در بازار رمز ارزها می‌شنویم کمی بدبین باشیم.

وبسایت https://appagahi.ir
نوشته ایجاد شد 1914

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مرتبط

متنی که میخواهید برای جستجو وارد کرده و دکمه جستجو را فشار دهید. برای لغو دکمه ESC را فشار دهید.

بازگشت به بالا