اختلاف 25 امتیازی سواد مالی ایران با میانگین 40 کشور

«اپ آگهی» گزارش می‌دهد:

طبق نخستین پیمایش سواد مالی ایرانیان، نمره مردم ایران در زمینه حدود 35 از 100 است. در حالی که پژوهش‌ها در 40 کشور جهان، نمره 60 را به میانگین سواد مالی این کشورها اختصاص داده است.

به گزارش اپ آگهی، روز 29 بهمن ماه، دانشکده مدیریت دانشگاه تهران میزبان مراسم رونمایی از نخستین پیمایش سواد مالی ایرانیان بود؛ پیمایشی که بر اساس یک نظرسنجی از 12 هزار و 659 نفر در 31 استان، 93 شهر و 155 روستا در اسفند 1401 انجام شده است. برآوردهای این گزارش حاکی از آن است که میانگین امتیاز سواد مالی مردم ایران ۳۴.۸۶ از 100 است. همچنین این رقم در مراکز استان‌ها برابر با 38.3، شهرها 36.9 و روستاهای کشور 27.9 درصد تخمین زده شده است.

مقایسه داده‌های سواد مالی ایرانیان در مقایسه با دیگر کشورهای جهان نشان‌دهنده آن است امتیاز ایران از همه 40 کشوری که شبکه بین‌المللی آموزش مالی سازمان همکاری و توسعه اقتصادی اروپا (INFE)، در گزارش سال 2023 خود، سواد مالی آنها را محاسبه کرده، کمتر است.

مردم کدام استان سواد مالی بیشتری دارند؟

مطابق پیمایش سواد مالی ایرانیان، مردم استان‌های تهران، اصفهان، فارس و آذربایجان شرقی، بیشترین سواد مالی را داشته و کمترین امتیاز در این پیمایش نیز به شهروندان سه استان ایلام، کرمانشاه و چهارمحال ‌و بختیاری اختصاص یافته است.

همچنین بر اساس این پیمایش، با افزایش سطح درآمد و تحصیلات، احتمال بالاتر بودن سواد مالی افراد نیز افزایش می‌یابد. به علاوه، این داده‌ها حاکی از آن هستند که میانگین امتیاز سواد مالی مردان حدود 6 درصد بیشتر از زنان است و مجردها وضعیت بهتری از این حیث در مقایسه با متاهل‌ها دارند.

پژوهش‌های جهانی در زمینه سواد مالی

سواد مالی یکی از مهارت‌های مهم و ضروری در جهت رشد و توسعه در سطح فردی و کشوری به شمار می‌رود. از همین روی، کشورها و نهادهای اقتصادی بین‌المللی، توجه ویژه‌ای به این موضوع نشان می‌دهند. یکی از نهادهایی که تحقیقات گسترده‌ای پیرامون وضعیت سواد مالی در سطح جهانی انجام می‌دهد، که شبکه بین‌المللی آموزش مالی (INFE) وابسته به سازمان همکاری و توسعه اقتصادی اروپا (OECD) است.

آخرین پژوهش این نهاد در زمینه وضعیت سواد مالی در کشورها، به سال 2023 باز می‌گردد که در آن، سواد مالی مردم 40 کشور مورد بررسی قرار گرفته است. نتایج این بررسی نشان می‌دهند که میانگین امتیاز سواد مالی در این کشورها، 60 از 100 است.

این پژوهش، سواد مالی را به سه بخش کلیدی تقسیم کرده است. بخش اول، دانش مالی است که اطلاعات مردم کشورها از تعاریفی مانند تورم، ارزش زمانی پول، ریسک و بازده را می‌سنجد. دومین قسمت سواد مالی، رفتار مالی است که همینطور که از نام آن پیداست، رفتار مردم در مواجه با مسائل مالی را بررسی می‌کند. در نهایت، سومین بخش نگرش مالی نام دارد که نگرش مردم در مقابل پول و برنامه‌ریزی برای آینده را نشان می‌دهد.

وضعیت سواد مالی ایرانیان در مقایسه با جهان

نتایج پژوهش شبکه بین‌المللی آموزش مالی از وضعیت سواد مالی 40 کشور حاکی از آن است که کشور آلمان با امتیاز 76 از این حیث بالاتر از باقی کشورهای حاضر در این پژوهش ایستاده است. در رده دوم نیز کشور تایلند با امتیاز 71 قرار دارد و کشورهای هنگ کنگ و ایرلند نیز با امتیاز 70 رتبه سوم ره به طور مشترک تصاحب کرده‌اند. از سوی دیگر اما کشورهای یمن، کامبوج و پاراگوئه با امتیازهای به ترتیب 42، 49 و 50 نیز در انتهای این فهرست 40 کشوری قرار دارند.

نکته‌ای که باید در نظر گرفت آن است که مشخص نیست معیارهای پیمایش انجام شده پیرامون سواد مالی در ایران، با پژوهش شبکه بین‌المللی آموزش مالی سازمان همکاری و توسعه اقتصادی اروپا یکسان است یا نه؛ با این وجود، اگر این چنین باشد، مشخص است که سواد مالی ایران از همه 40 کشور حاضر در این پژوهش پایین‌تر بوده و با میانگین آنها اختلاف قابل توجهی دارد. موضوعی که ضرورت بهبود سواد مالی ایرانیان در آینده با برنامه‌ریزی دقیق را بیش از پیش نمایان می‌کند.

وبسایت https://appagahi.ir
نوشته ایجاد شد 3717

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مرتبط

متنی که میخواهید برای جستجو وارد کرده و دکمه جستجو را فشار دهید. برای لغو دکمه ESC را فشار دهید.

بازگشت به بالا