آموزش انتخاب رمز ارز مناسب برای افراد تازه وارد

فهرست این مقاله
چگونه بهترین رمز ارز برای سرمایه گذاری را انتخاب کنیم؟
ارزهای دیجیتال در سال ۲۰۲۱ با موفقیت‌های بزرگی روبرو شده است و توانسته توجه بسیاری از سرمایه‌ گذاران تازه‌کار را به سمت خود جلب کند. از این‌ رو، بایستی این موضوع را عمیقاً بپذیریم که دنیای پول دیجیتال غیرمتمرکز، برای همیشه همراه ما خواهد ماند. با وجود بیش از نوزده هزار رمز ارز فروشی که تا این لحظه در وب‌سایت کوین مارکت کپ (CoinMarketCap) فهرست شده‌ است و بیش از پانصد صرافی رمز ارز گوناگون، قطعاً این سؤال برای افراد مبتدی پیش خواهد آمد که چگونه می توانند در انتخاب رمز ارز مناسب موفق عمل کنند.
از این ‌رو، در این مطلب نگاهی بر نحوه‌ی انتخاب برترین ارزهای دیجیتال جهت شروع ترید یا سرمایه‌ گذاری بر روی آن‌ها خواهیم انداخت. 
انتخاب رمز ارز بر اساس ارزش بازار یا مارکت کپ  (Market Cap)  

سرمایه‌ گذاری بازار یا مارکت کپ، حیاتی‌ترین جنبه‌ای است که به معامله‌گران و سرمایه‌گذاران کمک می‌کند تا میزان بزرگی و عظمت یک دارایی دیجیتال را تحلیل کنند.
در چهارچوب کریپتو، ارزش بازار به ارزش تمام کوین‌هایی اطلاق می‌شود که از تاریخ راه‌اندازی این رمز ارز استخراج شده‌اند. با ضرب تعداد توکن‌های در گردش، در ارزش بازار فعلی یک کوین محاسبه می‌شود.
اساساً ارزش بازار یا مارکت به‌عنوان راهنمایی برای تعیین میزان ثبات نسبی یک رمزارز استفاده می‌شود. با این‌ حال، حتی بیت کوین  (BTC) که از نظر ارزش بزرگ‌ترین رمز ارز بازار است، به دلیل ماهیت پرنوسان بازار رمزارزها، از نوسانات بالایی برخوردار است.
به‌طور کلی، ارزش بازار به سه دسته‌ی کلی تقسیم می‌شود که اغلب سرمایه‌گذاران برای شناسایی میزان ایمن‌بودن یک دارایی جهت سرمایه‌گذاری استفاده می‌کنند. این سه دسته‌بندی عبارتند از: ارزش کوچک، ارزش متوسط و ارزش بزرگ.
ازآن‌جایی‌که رمزارزهای بزرگ بازار، دارای ریسک کم‌تری هستند؛ می‌توانند ایمن‌ترین گزینه جهت سرمایه‌گذاری افراد مبتدی باشند اما رشد آن‌ها زمان‌بر خواهد بود. در همین حال، رمزارزهایی با ارزش متوسط، ناپایدارتر هستند اما پتانسیل رشد بهتری دارند. این در حالی است که رمزارزهایی با ارزش کوچک، به‌عنوان دارایی‌هایی با ریسک بالاتر درنظر گرفته می‌شوند و مستعد نوسان هستند به گونه‌ای که ممکن است در عرض چند ثانیه، تمامی پروژه از کار بیافتد.

پائول روگاش  (Paul Rogash)، بنیان‌گذار  Earnu.io، چندی پیش در مصاحبه با وب‌سایت Capital.com اعلام داشت: قبل از اینکه افراد مبتدی در بازار شروع به سرمایه‌گذاری ارزهای دیجیتال کنند، بایستی آستانه‌ی ریسک خود را محاسبه کنند. وی همچنین ادامه داد که هر رمز ارز یک ریسک است دقیقاً مانند زندگی‌کردن. اگر ریسک‌‍گریز هستید، به دنبال دَه یا بیست پروژه‌ی برتر بازار باشید.
از طرفی، نعیم سید  (Nayeem Syed)، مدیر ارشد رسانه‌ی Exponentials.tv نیز با نظر روگاش موافق بود و افزود که پروژه‌های بلو چیپ (blue chip) اغلب دارای سابقه‌ی ثابت‌شده‌ای در نوسانات مثبت و همچنین تیم توسعه‌دهندگان قدرتمند، مشارکت‌های عالی، حجم بازار قوی و یک نقشه‌ی راه منسجم هستند.
نکته: بر پایه‌ی تعریف بازار بورس نیویورک، بلو چیپ (blue chip) به انواعی از سهام اَبَر شرکت‌ها گفته می‌شود که از نظر کیفیت، اطمینان، قابلیت و توانایی سودآوری شهرتی ملی دارا باشد.
نعیم سید افزود: «زمان مناسب برای ورود به بازار معمولاً زمانی است که بازار به‌شدت روندی منفی دارد؛ زیرا در این زمان خرید همه‌ی دارایی‌ها به‌نوعی با تخفیف زیادی همراه خواهد بود».
جدا از این موارد، توجه به این نکته حائز اهمیت است که انتخاب یک توکن بر اساس ارزش بازار، به‌تنهایی می‌تواند ریسک باشد. درواقع، بازارهای ارزهای دیجیتال به‌شدت بازاری پرنوسان هستند؛ پس همواره بایستی تحقیقات خود را انجام داده و هرگز پولی که به آن نیاز دارید، وارد سرمایه‌گذاری‌ها و معاملات خود در این بازار نکنید.
انتخاب رمز ارز بر اساس افزایش قیمت
تجزیه ‌و تحلیل روندهای قیمتی و سودهای گذشته‌ی یک دارایی، می‌تواند راه دیگری برای انتخاب رمز ارز مناسب برای شروع سرمایه‌ گذاری در بازار ارزهای دیجیتال باشد؛ چه به‌دنبال نگهداری بلندمدت باشید و چه برای کسب سود کوتاه‌مدت اقدام به معامله‌کردن کنید.
انتخاب رمز ارز جهت سرمایه‌ گذاری
اساساً سرمایه‌گذاران تازه‌کار می‌توانند رمزارز مدنظر خود را برای شروع، بر اساس عملکرد پیشین آن رمز ارز انتخاب کنند. درواقع، این کار را می‌توان با نگاه‌کردن به رمزارزی که در یک دوره‌ی معیّن به بالاترین میزان سوددهی دست یافته است، متوجه شد. البته این بازه‌ی زمانی می‌تواند از شش‌ماه تا چند‌سال نیز درنظر گرفته شود.
این استراتژی تنها درصورتی می‌تواند کارساز باشد که یک باور معقول «این روند صعودی ادامه خواهد داشت»، پشت آن وجود داشته باشد؛ زیرا عملکرد گذشته‌ی یک پروژه لزوماً تضمین‌کننده‌ی سوددِه‌بودن آن در آینده نیست. ازطرفی، سرمایه‌گذاران باید به اصول پشت پروژه‌ی آن رمزارز نیز نگاه کنند تا بدین ترتیب ارزیابی انجام دهند که آیا احتمال ادامه‌ی افزایش قیمت آن رمزارز در آینده وجود دارد یا خیر.

دکتر راولن چای  (Dr. Raullen Chai)، مدیرعامل و بنیان‌گذار  IoTeX، در این خصوص عنوان داشت که: بهترین رمزارز جهت سرمایه‌گذاری افراد مبتدی، رمزارزی است که افراد بیش‌تر درخصوص آن تحقیق کرده و با آن احساس راحتی میکنند و به آن اعتماد دارند. درواقع، افراد بایستی مطمئن شوند که یک تیم قدرتمند پشت پروژه‌ی کریپتویی که در آن سرمایه‌گذاری می‌کنند وجود دارد.
انتخاب رمز ارز جهت ترید یا معامله
اساساً عملکرد گذشته می‌تواند برای معاملات کوتاه‌مدت ارزهای دیجیتال مفید باشد. بر اساس این فاکتور، معامله‌گران می‌توانند برای کسب سود کوتاه‌مدت از طریق نوسانات کوتاه‌مدت قیمت رمز ارزهای مختلف اقدام کنند. درحقیقت، استفاده از عملکرد گذشته در معاملات، به‌عنوان معاملات پرایس اکشن (Price Action Trading) شناخته می‌شود. این استراتژی از تحلیل تکنیکال استفاده می‌کند؛ شکلی از تحلیل که جهت ارزیابی روند قیمت در آینده با استفاده از داده‌ها و آمارهای تاریخی استفاده‌ می‌شود و ابزار مهمی در ترید رمزارزها برای  افراد مبتدیان و حرفه‌ای به‌ حساب می‌آید.
دکتر چای در این خصوص عنوان کرده است: «تا جایی که می‌توانید در مورد ترید رمزارزها مطالعه کنید». وی همچنین افزود که چگونه نمودارها و میانگین‌های متحرک را خوانده و اخبار مربوطه را دنبال کنید؛ زیرا تمامی بازارها به‌طور قابل‌توجهی تحت تأثیر اخبار اقتصادی جهان و سایر امور جاری مرتبط هستند.
لطفاً توجه داشته باشید که عملکرد گذشته، نتایج آینده را تضمین نمی‌کند. همیشه تحقیق و بررسی دقیق خود را انجام دهید و هرگز پولی را که لازم دارید، سرمایه‌گذاری یا معامله نکنید.
انتخاب رمز ارز با تکیه ‌بر نظرات سایر تحلیلگران

به‌طور کلی، هیاهوی افزایش ارزهای دیجیتال، باعث ظهور اینفلوئنسرها و یوتیوبرهایی شده است که منابعی جذاب برای علاقه‌مندان مبتدی حوزه‌ی رمزارزها به شمار می‌روند و در مورد موضوعاتی مانند برترین رمز ارز برای مبتدیان، تجزیه‌ و تحلیل قیمت و… تولید محتوا انجام می‌دهند.
اساساً نظرات تحلیلگران مختلف را در مورد ارزهای دیجیتال می‌توان به‌راحتی و به‌صورت آنلاین در فضای اینترنت پیدا کرد. این موضوع قطعاً چیزی است که افراد مبتدی می‌توانند قبل از انتخاب رمزارز مدنظر خود جهت خرید به آن توجه داشته باشند.
به گفته‌ی مارک باسا  (Mark Basa)، مدیر تجاری و برندینگ بین‌المللی  HOKK Finance، پیش‌بینی تحلیلگران مختلف اغلب می‌تواند به یک باور خاص متمایل باشد. وی ادامه می‌دهد: «من همیشه در مورد نظرات تحلیلگران بدبین هستم. درواقع، من فکر می‌کنم ما در دیدگاه‌های خود در مورد اینکه چه چیزی بازار را به حرکت در می‌آورد و چه اتفاقی ممکن است برای یک دارایی بیفتد، مغرضانه و از روی عمد عمل کرده و نظری را با بقیه به اشتراک می‌گذاریم که دنبال کننده‌ی هدف خودمان باشیم اما این بدان معنا نیست که شما باید تحلیلگران را به‌خاطر ساعت‌ها تلاش برای پیش‌بینی روندهای قیمتی به چالش بکشید. بهتر است تمامی نظرات آن‌ها را گوش داده و منتظر بمانید؛ چراکه اساساً سرمایه‌گذاری یک بازی بلندمدت است».
در همین حال، نعیم سید از Exponentials.tv تأکید کرد که سرمایه‌گذاران مبتدی باید هنگام بررسی دیدگاه‌های تحلیلگران احتیاط کنند؛ زیرا اگر پیش‌بینی‌های مثبت بیش ‌از حدی وجود داشته باشد، به ‌احتمال ‌زیاد، این تعدد نظرات مثبت ارزش یک رمز ارز خاص را افزایش داده و این یعنی، الآن زمان بدی برای خرید است اما نگهداریهمان رمزارز در آن‌جا یک گزینه‌ی فوق‌العاده عالی خواهد بود.
انتخاب بر اساس جایگاه ارزهای دیجیتال
درست مثل هر بازار مالی دیگر، ارزهای دیجیتال نیز دارای جایگاه‌های متفاوتی هستند؛ از رمز ارزهای مرتبط با امور مالی غیرمتمرکز یا دیفای (DeFi) گرفته تا رمز ارزهای حوزه‌ی متاورس (Metaverse) و البته کوین‌های پایدار یا استیبل کوینز(Stablecoins) . بنابراین، یکی دیگر از راه‌های انتخاب ارزهای دیجیتال، کاوش در زیر بخش‌های مختلف بازار و تصمیم‌گیری بر این اساس است که آیا فکر می‌کنید آن حوزه پتانسیل رشد دارد یا خیر.
رمزارزهای حوزه‌ی  DeFi

توکن‌های حوزه‌ی امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) قادر هستند تا ارزش خود را از طریق یک تراکنش مالی انتقال دهند. درواقع، آن‌ها بر بستر یک بلاک چین و بر روی یک اپلیکیشن DeFi که به آن تعلق دارند، ساخته شده‌اند. از طرفی، هدف این پروژه‌های DeFi برهم‌زدن دنیای سنتی مالی (با حذف کنترل بانک‌ها و مؤسسات قدیمی) ازطریق استفاده از فناوری دفتر کل توزیع ‌شده است.
از ۲۸ آوریل ۲۰۲۲ (۸ اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۱)، بزرگ‌ترین توکن‌های DeFi بر اساس ارزش بازار عبارتند از:Terra Luna یا ترا لونا  (LUNA)، Avalanche  یا آوالانچ (AVAX) و Wrapped Bitcoin یا بیت کوین پیچیده شده  (WBTC).
توکن‌های حوزه‌ی بازی برای کسب درآمد  (Play-to-earn)
اساساً روش بازی برای کسب درآمد ازطریق ارزهای دیجیتال یا کوین‌های حوزه‌ی متاورس، مواردی هستند که به‌عنوان پول نقد در یک بازی بلاک چینی آنلاین مورد استفاده قرار می‌گیرند اما دارای ارزش واقعی در بازار رمز ارزها هستند. به‌طور کلی، برخی از بزرگ‌ترین رمزارزها بر اساس ارزش بازار در زمان نگارش این مطلب عبارتند از: ApeCoin یا ایپ کوین  (APE)، Decentraland  یا دیسنترالند (MANA) و Sandbox یا سندباکس (SAND).
توکن‌های غیرقابل تعویض یاNFT ها
توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) مجموعه‌ای مبتنی بر رمزنگاری هستند که نباید با کوین‌ها اشتباه گرفته شوند. درحقیقت، آن‌ها به بلاک چین اتریوم متصل هستند و بر اساس پروتکل ERC-721 ساخته شده‌اند و نشان‌دهنده‌ی مالکیت دارایی‌های دیجیتال یا فیزیکی مثل یک قطعه هنر دیجیتال یا حتی موسیقی هستند.
به‌طور کلی،NFT ها را می‌توان در بازارهای آنلاین مرتبطی خریداری کرد که سازوکاری مشابه با وب سایت‌های خرید و فروش آنلاین همچون آمازون  (Amazon)، ای بی (eBay) و… دارند.
استیبل کوین‌ها
استیبل کوین‌ها ارزهای دیجیتالیی هستند که ارزش آن‌ها به دارایی پشتیبان آن‌ها مثل ارزهای فیات (دلار، یورو و…) و یا قیمت یک کالای بخصوص (مثل طلا) مرتبط است. درحقیقت، این سازوکار به‌منظور کاهش نوسانات یک رمز ارز است که انجام می‌شود. اگرچه قیمت استیبل کوین‌ها می‌تواند اندکی نوسان داشته باشد اما آن‌ها به‌عنوان دارایی ایمن دنیای ارزهای دیجیتال درنظر گرفته می‌شوند.
در حال حاضر، برخی از بزرگ‌ترین استیبل کوین‌های بازار رمز ارزها عبارتند از: Tether  یا تتر  (USDT)، USD Coin   یا یو اس دی کوین (USDC) و TerraUSD یا استیبل کوین ترا  (UST).
انتخاب ارزهای دیجیتال ذخیره‌کننده‌ی ارزش
این دسته از رمزارزها، ارزهای دیجیتال با عرضه‌ی محدود هستند که باعث ذخیره و افزایش ارزش آن‌ها می‌شود؛ درست مثل سازوکاری که طلا دارد.
اگرچه برخی از این رمزارزها جهت جایگزینی ارزهای فیات ساخته شده بودند اما ماهیت پرنوسان آن‌ها، انجام این کار را دشوار می‌کرد. بیت کوین (BTC) و لایت کوین  (LTC)، بزرگ‌ترین نمونه‌های طلای دیجیتال هستند.
پلتفرم‌ های نرم‌افزاری
این دسته نیز ارزهای دیجیتالی بومی پلتفرم‌هایی هستند که نرم‌افزاری را جهت ساخت اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز (dApps)  دیگر ارائه می‌کنند. درحقیقت، این پروژه‌ها برای اکوسیستم‌های رمز ارز و بلاک چین بسیار مهم هستند. از بزرگ‌ترین پلتفرم‌های نرم‌افزاری می‌توانیم به اتریوم  (ETH)، کاردانو (MANA) و پولکادات (DOT) اشاره کرد.
صرافی‌ های رمز ارز غیرمتمرکز
بسیاری از صرافی‌های رمز ارز غیرمتمرکز (DEX) که در جهت انجام تراکنش‌های رمز ارز آنلاین و همتا به همتا استفاده می‌شوند، از توکن‌های بومی پلتفرم خود برخوردار هستند؛ مثل صرافی Uniswap یا یونی سواپ  (UNI)، صرافی دی وای دی اکس (dYdX) و صرافی PancakeSwap یا پنکیک سواپ (CAKE).
صرافی‌ های رمز ارز متمرکز
این صرافی‌ها پلتفرم‌های آنلاینی هستند که برای خرید و فروش ارزهای دیجیتال استفاده می‌شوند. برخی از این صرافی‌ها توکن‌های مخصوص خود را دارند و ممکن است به‌عنوان پاداش به کاربران داده شود.
ازجمله برترین توکن‌های صرافی‌های رمز ارز متمرکز می‌توانیم به توکن بومی صرافی بایننس  (BNB)، توکن صرافی Crypto.com یعنی کرونوس (CRO) و توکن صرافی FTX (FTT) اشاره داشته باشیم.
میم کوین‌ها  (Memecoins)

میم کوین‌ها که اغلب با هدف یک شوخی ایجاد می‌شوند، مستقیماً با یک فرهنگ اینترنتی خاص مرتبط هستند. اولین memecoin ایجاد شده، دوج کوین (DOGE) بود که با الهام از مم سگ شیبا اینو با نام کابوسو (Kabosu)  ایجاد شد. درواقع، این توکن از زمان ایجاد آن، الهام‌بخش پذیرش بسیاری از مم کوین‌ها مثل Shiba Inu  یا شیبا اینو  (SHIB)، Dogelon Mars  یا دوج لون مارس (ELON) و… بوده است.
توکن‌ های جابه‌جایی برای کسب درآمد
یکی از دسته‌بندی‌های جدید در جهان ارزهای دیجیتال، توکن‌های جابه‌جایی برای کسب درآمد است که دقیقاً همان چیزی هستند که از نام ظاهری آن‌ها تصور می‌شود. درواقع، با الهام از پلتفرم‌های بازی برای کسب درآمد (Play-to-earn)، ارزهای دیجیتال جابه‌جایی برای کسب درآمد به کاربران، برای پیاده‌روی، دویدن، رقصیدن یا حرکت ساده در اطراف خود پاداش می‌دهد.
از بزرگ‌ترین توکن‌های این دسته می‌توانیم به توکن STEPN (GMT) یا ساتوشی سبز Green Satoshi (GST) و توکن Genopets (GENE) اشاره کنیم.
سخن پایانی
توجه داشته باشید که بازار ارزهای دیجیتال بازاری به‌شدت بی‌ثبات است و تصمیم شما برای ترید یا سرمایه‌گذاری بر روی رمزارزها باید به میزان تحمل ریسک، تخصص در بازار و گسترش سبد سهام (پرتفوی) شما بستگی داشته باشد.
پیشنهاد ما این است که همواره بررسی‌های لازم را انجام دهید، به نکات مربوط به تحلیل‌های تکنیکال و بنیادی نگاه کنید و هرگز پولی که توان ازدست‌دادن آن را ندارید، وارد سرمایه‌گذاری یا معاملات خود نکنید.
پرسش های متداول
۱- مبتدیان چگونه می‌توانند بر روی ارزهای دیجیتال سرمایه‌ گذاری کنند؟
اساساً راه‌های مختلفی وجود دارد تا معامله‌گران مبتدی ارزهای دیجیتال بتوانند شروع به سرمایه‌گذاری بر روی دارایی‌های دیجیتال کنند. درحقیقت، مهم است که جایگاه رمزارز مدنظر خود را در بازار انتخاب کنید؛ خواه این رمزارز یک رمز ارز در دسته‌بندی بازی برای کسب درآمد باشد یا یک NFT. توجه داشته باشید که سرمایه‌گذاری در حوزه‌ی کریپتو با انتخاب یک رمزارز جهت استخراج متفاوت است. پس اطمینان حاصل کنید که پیش از سرمایه‌گذاری بر روی یک رمز ارز، تحقیقات را کامل انجام داده‌اید. باز هم تأکید می‌کنیم که هرگز پولی که توان ازدست‌دادن آن را ندارید، وارد سرمایه‌گذاری یا معاملات خود نکنید.
۲- کم ریسک‌ترین رمزارزها جهت سرمایه‌ گذاری افراد مبتدی کدام‌ها هستند؟
تمامی رمز ارزها به‌شدت دارای نوسانات قیمتی هستند و این به ‌نوبه‌ی خود یک عامل خطرساز برای مبتدی‌ها به ‌حساب می‌آید. پس همیشه جهت تحلیل و بررسی قیمت رمزارزها  سعی و تلاش کنید. این تلاش و بررسی می‌تواند شامل بررسی اصول بنیادی آن پروژه نیز باشد. 

توجه: با وجود اینکه دو صرافی کوینکس و کوکوین هر دو فعلا بدون نیاز به تغییر IP فعالیت می‌کنند اما بهتر است برای امنیت بیشتر از IP ثابت خارج از ایران استفاده کنید.
برای ورود به صرافی کوینکس حتما باید با IP خارج از ایران وارد شوید.

به این مقاله امتیاز دهید تا با کمک شما کیفیت آن را بسنجیم

وبسایت https://appagahi.ir
نوشته ایجاد شد 3726

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مرتبط

متنی که میخواهید برای جستجو وارد کرده و دکمه جستجو را فشار دهید. برای لغو دکمه ESC را فشار دهید.

بازگشت به بالا