آربیتراژ بازار چیست؟

آربیتراژ بازار چیست؟

آربیتراژ بازار (Market Arbitrage) به خریدوفروش هم‌زمان سهام در بازارهای مختلف برای بهره بردن از قیمت‌های متفاوت بین دو بازار مجزا اشاره دارد.

نکات مهم آربیتراژ بازار:

  • آربیتراژ مارکت، به خریدوفروش هم‌زمان سهام در بازارهای مختلف برای بهره بردن از قیمت‌های متفاوت بین دو بازار مجزا اشاره دارد.
  • فرصت آربیتراژ بازار معمولاً به‌علت ناهماهنگی اطلاعات بین خریدارها و فروشنده‌ها افزایش می‌یابد.
  • آربیتراژ بازار، از لحاظ نظری، فعالیت بدون ریسکی می‌باشد، چون معامله‌گرها معمولاً مقدار برابری از یک سهم مشخص را هم‌زمان در یک بازار می‌خرند و در بازار دیگر می‌فروشند.

درک آربیتراژ بازار

آربیتراژ، بنا به تعریف، عبارت است از سوءِاستفاده از تفاوت قیمت یک دارایی در بازارهای مختلف برای کسب سود بدون ریسک. این موضوع فقط زمانی امکان‌پذیر است که بازارها، برخلاف اعتقاد عمومی، کارآمد نیستند. در یک معاملهٔ آربیتراژ بازار، معامله‌گر آربیتراژ، سهمی را در یک بازار با قیمت بالاتر می‌فروشد، در حالی که همان مقدار سهم را در بازاری با قیمت کمتر می‌خرد. سود حاصله برابر است با تفاوت قیمت در این دو بازار.

آربیتراژ بازار فقط زمانی می‌تواند عملی باشد که دارایی‌ای که به‌صورت جهانی قابل معامله می‌باشد در بازارهای مختلف قیمت متفاوت داشته باشد. از لحاظ نظری، قیمت یک دارایی باید در تمام بازارهای معامله یکنواخت باشد، اما در عمل همیشه این‌طور نیست. این فقدان یکنواختی فرصت آربیتراژ بازار را فراهم می‌کند.

ربات‌ها چه نقشی در مبادلات رمزارزها دارند؟

به‌عنوان مثال، اگر قیمت سهام شرک ABC در بورس نیویورک 25 دلار باشد و قیمت همین سهم در بورس لندن 25.15 دلار باشد، معامله‌گر آربیتراژ می‌تواند با توجه به اختلاف قیمت (0.15 دلار به ازای هر سهم) در این دو بورس، سود کسب کند.

از لحاظ نظری، مارکت آربیتراژ، فعالیت بدون ریسکی می‌باشد چون تریدر مقدار معنی از سهم مشخص را هم‌زمان در یک بازار می‌خرد و در بازار دیگر می‌فروشد. اگرچه ایدهٔ سود بی‌ریسک در مارکت آربیتراژ معمولاً صحیح است، معامله‌گر آربیتراژ معمولاً ریسک نوسان قیمت در بازار را در نظر می‌گیرد. قیمت سهام ممکن است به‌طور غیرمنتظره در بازار خرید افزایش یابد و معامله‌گر آربیتراژ ضرر کند.

انجام معامله آربیتراژ

فرصت‌های مارکت آربیتراژ زیاد پیش نمی‌آید و در صورت ایجاد عمر محدودی دارد، چون طبق نیروهای عرضه و تقاضا، قیمت‌ها به سرعت یکنواخت می‌گردند. ذاتاً انجام مارکت آربیتراژ به‌خودی خود، به‌سرعت باعث از بین رفتن فرصت آربیتراژ می‌شود.

آربیتراژ بازار چیست؟
سود بردن از فرصت‌های مارکت آربیتراژ نیازمند سرمایه‌های کلان می‌باشد و به‌همین دلیل است که شرکت‌های سرمایه‌گذاری بزرگ (حقوقی‌ها و hedge funds) هستند که قابلیت سود بردن از این فرصت‌ها را دارند. تفاوت قیمت معمولاً چند سِنت می‌باشد. فرصت مارکت آربیتراژ معمولاً به‌علت اطلاعات ناهماهنگ بین خریداران و فروشندگان ایجاد می‌شود. اگرچه نظریهٔ بازارهای کارآمد در عمل کار می‌کند، بازارها همیشه به‌صورت 100% کارآمد نیستند.

سود بردن از فرصت‌های مارکت آربیتراژ نیازمند سرمایه‌های کلان می‌باشد و به‌همین دلیل است که شرکت‌های سرمایه‌گذاری بزرگ (حقوقی‌ها و hedge funds) هستند که قابلیت سود بردن از این فرصت‌ها را دارند. تفاوت قیمت معمولاً چند سِنت می‌باشد.

فرصت مارکت آربیتراژ معمولاً به‌علت اطلاعات ناهماهنگ بین خریداران و فروشندگان ایجاد می‌شود. اگرچه نظریهٔ بازارهای کارآمد در عمل کار می‌کند، بازارها همیشه به‌صورت 100% کارآمد نیستند.

یکی از مواقعی که بازار ناکارآمد است، زمانی است که قیمت پیشنهادی یک فروشنده کمتر از قیمت پیشنهادی خریدار است. به این حالت “تفاوت منفی (negative spread)” می‌گویند. به‌عنوان مثال این حالت ممکن است زمانی رخ دهد که یک بانک قیمتی روی یک ارز بگذارد، در حالی که بانکی دیگر همان ارز را با قیمتی متفاوت عرضه کند. وقتی چنین شرایطی پیش می‌آید فرصت مارکت آربیتراژ ایجاد می‌شود؛ که کشف این فرصت‌ها تجربهٔ بالایی می‌خواهد.

آیا از آربیتراژ در عمل استفاده کرده‌اید؟ سوالات و نظرات خود را در مورد مقاله «آربیتراژ بازار چیست؟» با ما به اشتراک بگذارید.

وبسایت https://appagahi.ir
نوشته ایجاد شد 1914

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مرتبط

متنی که میخواهید برای جستجو وارد کرده و دکمه جستجو را فشار دهید. برای لغو دکمه ESC را فشار دهید.

بازگشت به بالا